Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹9,749 |
|
₹8,599 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThis 32 Inches Full HD Smart Android TV has the best resolutions of 1920 x 1080 pixels with a refresh rate of 60 hertz. It has connectivity of 1 HDMI port to connect to the set-top box, Blu Ray Players, Gaming Console, and others along with 2 USB ports to connect to any hard drives and USB Devices, 1 Headphone Jack for audio output, 2 AV input Slots. It has built a 10W+10W speaker with Surround Sound Technology for the best Audio experience, with an IPS Grade panel Display and 178° Viewing Angle. These Best-in-Class Smart features like including the latest android version with built-in WiFi, screen mirroring, and pre-downloaded international OTT Platforms like Youtube, Netflix, Disney+Hotstar, and many others. Yuwa also provides 1 year of Manufacturer Warranty for their products,
Key Feature | |
| Lifestyle | : Entertainment |
| Brand | : YUWA |
TV Specification | |
| Motion Sensor | : No |
| Type | : LED |
| Display Size | : 32 Inch |
| Screen Size Range | : 32 inch |
| Resolution | : 1,920 (W) x 1,080 (H) |
| Clear Motion Rate | : 60 Hz |
| Functionality | : Smart |
| Picture Engine | : HyperReal Engine |
| Dynamic Contrast Ratio | : 16:9 |
| Wide Color Enhancer (Plus) | : Yes |
Audio | |
| Analog Audio Input | : Yes |
| Audio Out | : Yes |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : Surround |
| Surround Sound | : Yes |
| Speaker Type | : 2 Built-in Speakers |
| Sound Technology | : 10W+10W |
| SRS | : 10W x 2 |
| Digital Audio Output (Optical) | : 10W + 10W |
| Other Audio Features | : Sound Mode-Standard, Music, Speech, Personal; Auto Volume Level |
| Speaker Output RMS | : 10 W x 2 |
Dimensions | |
| Width x Height x Depth (with stand) | : 73 cm x 46 cm x 16 cm |
| Width x Height x Depth (without stand) | : 73 cm x 44 cm x 12 cm |
General Feature | |
| Battery Type | : AAA |
| Child Lock | : No |
| Launch Year | : 2020 |
| On/Off Timer | : Yes |
| Internet Access | : LAN, Built-in WiFi |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| Analog TV Reception | : PAL |
| Built In Wi-Fi | : Yes |
| Ethernet (RJ45) | : No |
| Headphone Jack | : 1 ( Rear) |
| Mobile High-Definition Link | : Yes |
| RF Capable | : Yes |
| Wi-Fi Type | : In Built |
| Wireless Ready | : Yes |
| Composite In (Audio Video Cable) | : 2 (1 Rear, 1 Side) |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 1 |
| PC Audio In | : 1 (Rear) |
| Other Connectivity Features | : AC Power Input, Analog Audio Input, Audio Output, Headphone Output |
Video Features | |
| Brightness | : 300 nitx |
| HD Technology & Resolution | : Full HD |
| View Angle | : 178 |
| Contrast Ratio | : 2,000,000:1 |
| Panel Type | : Certified A Grade |
Additional Features | |
| 3G Dongle Plug and Play | : No |
| Curve TV | : No |
| NFC Support | : No |
| PC D-sub | : No |
| Picture And Picture (PAP) | : Yes |
| Picture in Picture (PIP) | : Yes |
| Touchscreen | : No |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15000 |
| Common or Generic Name | Television |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Nitco Technology, A 4/14, Sector 80, Phase-2, NOIDA, 201301 |
| Packer's Name and Address | Nitco Technology, A 4/14, Sector 80, Phase-2, NOIDA, 201301 |
| Marketer's name and Address | Nitco Technology, A 4/14, Sector 80, Phase-2, NOIDA, 201301 |
| Importer's Name and Address | Nitco Technology, A 4/14, Sector 80, Phase-2, NOIDA, 201301 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |