Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,490 |
|
₹3,961 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThis World Map depicts all the countries and their major cities with utmost accuracy. Bright colors and easy-to-read fonts on the map makes it a user's delight. . National flags of the countries are thoughtfully included in the map for users' convenience. From researchers to students and teachers to travelers;this informative wall map is a must-have guide. It has been fully updated as per the latest political changes;and hence it can be used as a ready reckoner. Available in 78 x 47 inches;printed in Vinyl Material.It come in a corrugated tube with caps on both sides so there is no chance of damage in transportation. We follow editorialcalls.org for border and boundary demarkcations.
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Mapsofindia.com |
| Model ID | : 8944715105402 |
Posters Specifications | |
| Paper Finishing | : Matt |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Vinyl |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Multicolor |
Orientation Specification | |
| Orientation | : Landscape |
Frame Specifications | |
| Framed | : No |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 1 cm |
| Breadth (in cm) | : 198 cm |
| Height (in cm) | : 119 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |