Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹25,980 |
|
₹24,780 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Vivo |
| Model ID | : VIVO Y75 5G |
| Part Number | : VIVO Y75 5G |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS LCD |
| Display Size | : 6.58 inches (16.71 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Feature Phone |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 128 GB |
| RAM | : 8 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 5G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 50 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 16 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : No |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable |
|
Colours |
Graphite Black, Dream Glow |
|
Device type |
Smartphone |
|
Operating System |
Android v12 |
|
Sim |
Dual Sim, GSM+GSM |
|
Height |
161.24 mm |
|
Thickness |
8.25 mm |
|
Weight |
189 g |
|
Width |
74.37 mm |
|
Aspect Ratio |
20:09 |
|
Bezel Less Display |
Yes, Water Drop Notch |
|
Form Factor |
Touch |
|
Pixel Density |
401 ppi |
|
Refresh Rate |
60 Hz |
|
Screen resolution |
1080 x 2408 pixels |
|
Screen size |
6.58 inches |
|
Technology |
Color IPS LCD |
|
Touchscreen |
Yes, with Multitouch |
|
Chipset |
MediaTek Dimensity 700 5G |
|
CPU |
2.2 GHz, Octa Core Processor |
|
GPU |
Mali-G57 MC2 |
|
RAM |
8 GB |
|
Call Records |
Yes |
|
Card Slot |
Yes, (Hybrid Slot) |
|
Internal Storage |
128 GB |
|
Messaging |
Yes |
|
Phonebook |
Yes |
|
Camera Features |
Portrait, Night, Video, 64 MP, Pano, Live Photo, Slow-Mo, Time-Lapse, Pro, AR Stickers, DOC, Fun Video, Jovi Vision |
|
Front Camera |
16 MP (f/2) with Screen Flash |
|
Primary camera |
50 MP (f/1.79) + 2 MP (f/2.4 Bokeh) + 2 MP (f/2.4 |
|
Video Recording |
1080p |
|
Audio Jack |
3.5mm Headphone Jack |
|
Audio Player |
WAV, MP3, MP2, MIDI, Vorbis, APE, FLAC, AAC. |
|
FM Radio |
Yes |
|
Games |
Yes |
|
Speakers |
Yes |
|
Video Player |
MP4, 3GP, MKV, FLV |
|
Type |
Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
|
Bluetooth |
Yes, v5.1, A2DP, LE |
|
Browser |
Yes |
|
Edge |
Yes |
|
GPRS |
Yes |
|
GPS Facility |
with A-GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO |
|
Speed |
HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
|
USB |
Yes, USB-C |
|
WLAN |
Yes, with wifi-hotspot |
|
|
|
|
2G |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
|
3G |
Yes |
|
4G |
LTE |
|
5G |
SA/NSA |
|
Face Unlock |
Yes |
|
Fingerprint Sensor |
Yes, Side |
|
Quick Charging |
18W FlashCharge |
|
Sensors |
Accelerometer, Proximity, Compass |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.25990 |
| Common or Generic Name | VIVO Y75 5G |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | 1, GREEN wooDS COMPLEX, ORATHY ROAD,KADAMALAIPUTHUR THOZHUPEDU, Kanchipuram, TamilNadu, 603310 |
| Packer's Name and Address | Vivo Mobile India Pvt Ltd Tech-1 and Tech-2, World Trade Centre, Plot no-TZ-13A, Techzone (I.T. Park), Greater Noida, Uttar Pradesh, India. Pin - 201308 |
| Marketer's name and Address | Kalai Accessories KADAMALAIPUTHUR THOZHUPEDU, Kanchipuram, Tamil Nadu, 603310 |
| Importer's Name and Address | Kalai Accessories KADAMALAIPUTHUR THOZHUPEDU, Kanchipuram, Tamil Nadu, 603310 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |