Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹12,500 |
|
₹12,300 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5.2 Inches(13.21 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : intex |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2730 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card |
The Y55s from Vivo has a candybar design with 2.5D glass in the front, and a plastic back. The 5.2-inch HD display has decent colours and brightness but lacks any form of scratch protection. The phone is powered by a Qualcomm Snapdragon 425 SoC with 3GB of RAM and 16GB of storage. The quad-core SoC works well for the UI but isn’t powerful enough for heavier apps and games. There’s a dedicated microSD card slot, in addition to the dual 4G SIM slots. MicroSD cards of up to 256GB are supported. The 13-megapixel rear camera captures decent pictures in good lighting but they lack sharpness and detail once you zoom in. The front 5-megapixel camera is also not bad under good lighting but isn’t very effective in the dark. Battery life is the phone’s biggest strength as the 2730mAh battery will last you an entire workday. The 5.2-inch HD display has a sufficiently high pixel density so jaggedness around icons and text isn’t very visible. Colour reproduction is fairly good, and we didn’t have any major issues with viewing angles or sunlight legibility. The Y55s comes with a screen protector already affixed, which is good since this phone doesn’t have reinforced glass.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13490 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |