Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,899 |
|
₹2,557 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreBuying a new monitor is no easy task, especially with so many options and so many features available. If you are on a hunt for a simple yet effective monitor to complete your home computer, then consider this TacGears LCD monitor.
Great Display This 38.1 cm LCD display is ideal for all your regular daily activities which include browsing the internet, watching movies and using social media.
Fast and Efficient This monitor, with 5 ms response time, is quick and gets your work done efficiently.
Key Feature | |
| Lifestyle | : Entertainment |
| Brand | : TacGears |
| Model ID | : TG-15"-TFT |
| Part Number | : TG-15 |
Highlights | |
| Type | : With Monitor |
| Screen Size | : 29-3 |
| Resolution | : 1024 x 600 |
| Response Time(ms) | : 5 ms |
PC Input /Output | |
| D-Sub | : Yes |
| DVI-D | : 13.3 inches(33.78 cm) |
Frequency | |
| H-Frequence (Analog) | : 30 - 60 kHz (Analog), 55 - 75 kHz (Digital) |
Power LED Colour | |
| LED color | : Black |
Stand | |
| Type | : Foot Stand |
| Base detachable | : Yes |
Weight (Kg) | |
| Set | : 2.8 kg |
Accessory | |
| DVI-D | : yes |
| Power Cord | : Yes |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Service Type | : Repair or replacement |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4000 |
| Common or Generic Name | TacGears 15 inch HD Monitor (TG-15-TFT) |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Basement, Building No. 25, DDA Community Center East of Kailash |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |