Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹10,439 |
|
₹10,239 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Tecno |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD+ |
| Display Size | : 6.6 inches (16.76 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 11 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : Na |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 50 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Adaptor, Charger |
50MP AI Triple Rear camera | F1.6 large aperture | Extra Clear SuperNight Shot | 8MP HDR Selfie Camera with Dual Front Flash | No support for Africas frequency bands | Upto 7GB larger RAM (4GB LPDDR4x + 3GB Virtual RAM) with the help of memory fusion technology | 43% improvement in average apps launch | 64GB Internal Storage |Up to 512GB Dedicated SD Card slot | 6.6 (16.71cm) FHD+Dot Display | Narrow Bezels with 90.1% screen to body ratio | Up to IPx2 level Splash Resistant | 500nits Maximum Brightness | Superfast Helio G85 Gaming Processor | 1GHz Arm Mali-G52 GPU | Super Boost for always smooth, uninterrupted experience | 5000mAh Battery | 25days standby time | 18W Flash Charger | 50% charge in an Hour
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.14499 |
| Common or Generic Name | Smartphone |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | G Mobiles |
| Packer's Name and Address | G Mobiles India |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |