Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹22,999 |
|
₹21,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreAndroid Tv Full HD Ready (Resolution: 1366x1080), Refresh Rate: 60 hertz With True Colour Support by Samsung A+ panel and Xifo Engine Best in Sound , first time in India with In built home Theatre Speakers of bass Tube Design With No Colour change at view angle of 179 degree No Blackness in Colours if you the LED Tv From Top or Bottom and No colour Change Water Proof Front Panel Connectivity - Input: 2*HDMI, 2*USB, 1*VGA Audio: 16 W output Long life of more than 10 years with Maintenance Installation to be done by customer.
Key Feature | |
| Lifestyle | : Entertainment |
| Brand | : Surya |
| Model ID | : SU-18 |
| Part Number | : SU-18-32-Smart |
TV Specification | |
| LED Display Type | : Soft Panel |
| Motion Sensor | : No |
| Smart TV | : Yes |
| Type | : LED |
| Display Size | : 32 inches(81.28 cm) |
| Screen Size Range | : 32 inch |
| Resolution | : 1,920 (W) x 1,080 (H) |
| Functionality | : Smart |
| Wide Color Enhancer (Plus) | : Yes |
Audio | |
| Analog Audio Input | : Yes |
| Audio Out | : Daul |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : Customize, User, Standard, Bass, Treble, Cinema, Theatre |
| Supported Audio Formats | : Mp3, AVI |
| Surround Sound | : No |
| Speaker Type | : 2 Built-in Speakers |
| Sound Technology | : 5 modes (Standard, Music, Cinema, Sport, Game) |
| SRS | : 10W x 2 |
| Digital Audio Output (Optical) | : 10W + 10W |
| Speaker Output RMS | : 10 W |
Dimensions | |
| Width x Height x Depth (with stand) | : 82 x 52 x 14 cm |
| Width x Height x Depth (without stand) | : 82 x 52 x 14 cm |
General Feature | |
| Battery Type | : No |
| Child Lock | : Yes |
| Launch Year | : 2018 |
| On/Off Timer | : Yes |
| Other Convenience Features | : Wide Screen Format for Excellent Viewing |
| Other Internet Features | : Wifi,Bluetooth,Internet |
| Sleep Timer | : Yes |
| Internet Access | : Yes |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| Analog TV Reception | : Yes |
| Built In Wi-Fi | : No |
| Digital TV Reception | : Yes |
| Ethernet (RJ45) | : Yes |
| Headphone Jack | : 3.5 mm |
| Mobile High-Definition Link | : Yes |
| RF Capable | : Yes |
| Wi-Fi Type | : Yes |
| Wireless Ready | : Yes |
| Composite In (Audio Video Cable) | : (AV) x 1 (Common Use for Component Y) |
| Component In (RGB Cable) | : 1 (Rear) |
| Usb Video Supports | : Yes |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 2 |
| PC Audio In | : 1 (Rear) |
| RF Connectivity Input | : 1 |
Video Features | |
| Brightness | : D-LED |
| HD Technology & Resolution | : 1920 X 1080 |
| Supported Video Formats | : Full HD,HD,MP4,AVI,MKV |
| View Angle | : 178 Degree |
| Backlight Technology | : D-LED |
| Contrast Ratio | : 1,000,000:1 |
| Mega Dynamic Contrast Ratio | : 500000:1 |
| Wide Color Enhancer Plus | : Yes |
| Panel Type | : Certified A Grade |
| Other Video Features | : 6 Picture Mode Settings, Frames Per Second (50Hz), Noise Reduction, Comb Filter, 3-Color Tone |
Power | |
| Auto Power Off | : Yes |
| Power Requirement | : AC 220 - 240 V, 50/60 Hz |
Additional Features | |
| 3G Dongle Plug and Play | : Yes |
| Curve TV | : Yes |
| NFC Support | : Yes |
| PC D-sub | : Yes |
| Picture And Picture (PAP) | : Yes |
| Picture in Picture (PIP) | : Yes |
| Touchscreen | : No |
Electronic Warranty | |
| Covered in Warranty | : LED TV |
| Not Covered in Warranty | : Breakage |
| Warranty Service Type | : Repair |
| Warranty Summary | : One Year warranty other than breakage and LED Light Customer need to send the product to nearest service center , in case, there is no service center nearby the product should be send to company back for repair. |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
| 2. | : This is a seller warranty product, No installation is provided free from anywhere. |
| 3. | : Installation is not provided, customers will have to source the installation themselves. |
| 4. | : Please feel free to reach shopclues customer care in case of any issues |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.24990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |