Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹11,499 |
|
₹10,299 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT HD |
| Display Size | : 6.5 inches(16.51 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Red |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, User Manual, Warranty Card |
Key Specs
|
RAM |
4 GB |
|
Processor |
Qualcomm Snapdragon 450 |
|
Rear Camera |
13 MP + 2 MP + 2 MP |
|
Front Camera |
5 MP |
|
Battery |
5000 mAh |
|
Display |
6.5 inches |
General
|
Launch Date |
January 15, 2021 (Official) |
|
Brand |
Samsung |
|
Model |
Galaxy M02s 64GB |
|
Operating System |
Android v10 (Q) |
|
Custom UI |
Samsung One UI |
|
SIM Slot(s) |
Dual SIM, GSM+GSM |
|
SIM Size |
SIM1: Nano |
|
Network |
4G: Available (supports Indian bands), |
|
Fingerprint Sensor |
|
|
Quick Charging |
|
Design
|
Height |
164.2 mm Compare Size |
|
Width |
75.9 mm |
|
Thickness |
9.1 mm Good ▾ |
|
Weight |
196 grams Below Average ▾ |
|
Build Material |
|
|
Colours |
Black, Blue, Red |
Display
|
Screen Size |
6.5 inches (16.51 cm) |
|
Screen Resolution |
720 x 1600 pixels |
|
Aspect Ratio |
20:9 |
|
Bezel-less display |
|
|
Pixel Density |
270 ppi Good ▾ |
|
Display Type |
PLS TFT LCD |
|
Touch Screen |
|
|
Screen to Body Ratio (calculated) |
81.85 % |
Performance
|
Chipset |
Qualcomm Snapdragon 450 |
|
Processor |
Octa core, 1.8 GHz, Cortex A53 Below Average ▾ |
|
Architecture |
64 bit |
|
Graphics |
Adreno 506 |
|
RAM |
4 GB Excellent ▾ |
|
Bootup Time (tested by 91mobiles) |
33.0 s |
Storage
|
Internal Memory |
64 GB Best in Class ▾ |
|
Expandable Memory |
|
|
User Available Storage |
Up to 49 GB |
Camera
|
MAIN CAMERA |
||
|
Camera Setup |
Triple |
|
|
Resolution |
13 MP f/2.2 (upto 8x Digital Zoom), Wide Angle Primary Camera |
|
|
Autofocus |
|
|
|
Physical Aperture |
F2.2 |
|
|
Optical Image Stabilisation |
|
|
|
Flash |
|
|
|
Image Resolution |
4128 x 3096 Pixels |
|
|
Settings |
Exposure compensation, ISO control |
|
|
Shooting Modes |
Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
|
|
Camera Features |
8 x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
|
|
Video Recording |
1920x1080 @ 30 fps |
|
|
FRONT CAMERA |
||
|
Camera Setup |
Single |
|
|
Resolution |
5 MP f/2.2 Primary Camera |
|
|
Autofocus |
|
|
|
Physical Aperture |
F2.2 |
|
|
Flash |
|
|
Battery
Excellent ▾
|
Capacity |
5000 mAh |
|
Type |
Li-ion |
|
User Replaceable |
|
|
Quick Charging |
|
|
USB Type-C |
|
|
Battery Charging Time (20% to 100%) (tested by 91mobiles) |
03h 02m 49s |
Network & Connectivity
|
SIM Size |
SIM1: Nano, SIM2: Nano |
|
Network Support |
4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
|
VoLTE |
|
|
SIM 1 |
4G Bands: TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) 3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS: Available EDGE: Available |
|
SIM 2 |
4G Bands: TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) 3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS: Available EDGE: Available |
|
Wi-Fi |
|
|
Wi-Fi Features |
Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
|
Bluetooth |
|
|
GPS |
|
|
NFC |
|
|
USB Connectivity |
Mass storage device, USB charging |
Multimedia
|
Loudspeaker |
|
|
Audio Jack |
3.5 mm |
Special Features
|
Fingerprint Sensor |
|
|
|
Other Sensors |
Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.11499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |