Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹8,200 |
|
₹7,233 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
| Model ID | : SM-J250FZDEINS |
Display Mobile | |
| Display Type | : Super AMOLED |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Slider |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Nougat 7.1.1 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2600 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |
Ideal for the shopaholic in you, this smartphone lets you shop with just a click using the unique visual search. All you have to do is take a picture of the product you desire or choose one from your gallery, and Samsung Mall will provide you with all the available choices on popular online portals.
The 12.64-cm (5.0) Super AMOLED qHD Display ensures vivid colours and deeper contrasts for all your content, providing you with a lifelike viewing experience. Also, the Gorilla Glass makes this sleek and compact device look stylish and elegant.
The Galaxy J2 2018 is powered by a 1.4 GHz Qualcomm Snapdragon Quad-core Processor and 2 GB of RAM which provide a seamless performance while running apps and games. Also, the Device Maintenance feature ensures that you almost never run out of space by automatically storing your media from popular chat apps in the memory card.
Whether you want to take pictures of a beautiful sunrise or snaps with your friends at a late night party, the 8 MP rear camera makes your snaps picture-perfect. Also, the 5 MP front camera comes with a selfie flash, so your selfies look bright and crisp even in low-light conditions.
Shopping is made easier now with the Samsung J2 2018. A couple of taps on your phone is all it takes to pay for your purchases.
It features a 2600 mAh battery which keeps the entertainment going on for a long period.
| In The Box |
|
| Model Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Browse Type |
|
| SIM Type |
|
| Hybrid Sim Slot |
|
| Touchscreen |
|
| OTG Compatible |
|
| Display Size |
|
| Resolution |
|
| Display Type |
|
| Display Colors |
|
| Operating System |
|
| Processor Type |
|
| Processor Core |
|
| Primary Clock Speed |
|
| Internal Storage |
|
| RAM |
|
| Expandable Storage |
|
| Supported Memory Card Type |
|
| Memory Card Slot Type |
|
| Primary Camera Available |
|
| Primary Camera |
|
| Optical Zoom |
|
| Secondary Camera Available |
|
| Secondary Camera |
|
| Flash |
|
| Video Recording |
|
| Frame Rate |
|
| Network Type |
|
| Supported Networks |
|
| Internet Connectivity |
|
| Bluetooth Support |
|
| Bluetooth Version |
|
| Wi-Fi |
|
| Audio Jack |
|
| Smartphone |
|
| SIM Size |
|
| Removable Battery |
|
| Audio Formats |
|
| Video Formats |
|
| Battery Capacity |
|
| Width |
|
| Height |
|
| Depth |
|
| Weight |
|
| Warranty Summary |
|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.8200 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |