Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹12,979 |
|
₹11,779 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Redmi |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 6.53 inch (16.59 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 48 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 6000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset |
48MP quad rear camera, ultra-wide, macro mode, portrait, ai scene recognition, night mode, hdr, pro mode | 8MP front camera, 16.58 centimeters (6.53 inch) FHD+ multi-touch capacitive touchscreen with 2340 x 1080 pixels resolution, 394 ppi pixel density and 19.5:9 aspect ratio, Memory, Storage & SIM: 4GB RAM | 128GB internal memory expandable up to 512GB | Dual SIM + Dedicated SD card slot, Android v10 operating system with upto 2.0GHz clock speed Qualcomm Snapdragon 662 octa core processor, 6000mAH large lithium-polymer battery 18W charging support
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.12999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |