Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,450 |
|
₹1,279 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe Philips Steam Iron features a linished soleplate and steam dispenser so you can de-wrinkle your formal shirt and trousers in a few minutes before an important business meeting.
| In The Box | |
|---|---|
| Sales Package | Steam Iron, User Manual |
| Comfort Features | |
|---|---|
| Self Cleaning | Yes |
| Other Comfort Features | 17 g/min Continuous Steam Output |
| Cord length | 1.8 m |
| Swivel Cord | 180° |
| General | |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Model | GC1903 |
| Type | Dry, Steam |
| Color | White and green |
| Power Supply | |
|---|---|
| Power Input | 240 V |
| Power Consumption | 1440 W |
| Frequency | 50 Hz |
| Build | |
|---|---|
| Soleplate type | Black American Heritage Non-stick Coated Soleplate |
| Warranty | |
|---|---|
| Domestic Term | 2 Years |
| Covered In Warranty | Parts and Labor |
| Warranty Summary | The company offers 2 Years Warranty for this product for repairing or replacing parts, free of cost against defect in manufacturing part. |
| Service Type | Customer needs to carry the product to the nearby Authorized Service Center to get the product repaired or inspected. |
| Warranty Type | Within warranty period, Philips Authorized Service Centers will repair or replace any defective part, if required, to rectify the problem. |
| Not Covered In Warranty |
Warranty shall not cover any damage resulting from adaptations or adjustments which may be made to the product. Warranty does not extend to cabinets, knobs, labels, or any accessories. Warranty does not cover the risk to the product caused by accident, lightening, water, fire, other acts of God, imp...View More
|
| Dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.06 kg |
| Height | 115 mm |
| Width | 261 mm |
| Depth | 136 mm |
| Capacity | |
|---|---|
| Water Tank Capacity (ml) | 180 ml |
Key Feature | |
| Model ID | : GC 1903 |
Iron Specification | |
| Water Tank Capacity | : 180 ml |
| Type | : Steam |
| Power | : 1440 W |
| Iron Weight | : 1.06 kg |
| Soleplate Type | : Linished Coated |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1695 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |