Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹549 |
|
₹485 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Peace |
| Model ID | : P3 |
| Part Number | : P3 Red Black |
Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | : 64 MB |
| RAM | : 32 MB |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 16 GB |
General Features | |
| Radio | : Yes |
| Video Playback | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Regular |
| Keypad | : Yes, Alphanumeric |
| Handset Color | : Black & Red |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 850 mAh |
Multimedia | |
| Music Player | : MP3, Polyphonic |
| FM | : Yes |
| Video Player | : 3GP and MPEG4 |
Other Phone Features | |
| Phone Book Memory | : 100 |
| SAR Value | : 0.758W/KG |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger |
The compact and affordable Peace P3 offers powerful features in a beautifully designed body. In spite of its compact size, it offers a horde of features such as dual-sim capability, a 4.5 cm big display, digital camera, bluetooth, fm radio etc. It's rich multimedia offerings include expandable memory, music and video playback, digital camera, sound recorder, bluetooth, 3.5mm audio jack and wireless fm. Besides, you can browse the internet and use in built features to access Facebook. The phone has multi language support, with the user interface being accessible in various Indian languages as well. 850 mAh Powerful Battery. Overall, this will be a nice, little powerful device that can do much more than you'd probably expect out of it.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |