Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹178,900 |
|
₹177,700 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe Panasonic TH-55EX600D 4K UHD LED TV (Black) has a 55 inch screen with a resolution of 3840 x 2160 pixels for better depth & clarity. Featuring IPS LED Super Bright Plus Panel technology that gives excellent viewing of image from an angle. Moreover, enjoy action movies and sports in absolute blur-free clarity. Its HDMI output allows you to connect your audio device or computer easily. 3840 x 2160 pixels Resolution2x USB, 3x HDMIEasy Mirroring Technology55" (140 cm) Screen
Key Feature | |
| Brand | : Panasonic |
TV Specification | |
| LED Display Type | : Adaptive Backlight Dimming |
| Motion Sensor | : No |
| Smart TV | : Yes |
| Type | : LED |
| Display Size | : 55 inches(139.7 cm) |
| Screen Size Range | : 43 inch & above |
| Functionality | : Standard |
Audio | |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : Standard, Music, Speech, User |
| Speaker Output RMS | : 20 W |
General Feature | |
| Launch Year | : 2017 |
| Display Resolution | : UHD |
Connectivity | |
| Built In Wi-Fi | : Yes |
| Ethernet (RJ45) | : 0 |
| USB Port | : 1 |
| HDMI Ports | : 1 |
Video Features | |
| HD Technology & Resolution | : Ultra HD (4K), 3840 x 2160 |
| Panel Type | : IPS LED LCD |
Power | |
| Power Requirement | : AC 110 V - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | : 0.5 W (Standby) |
Additional Features | |
| 3G Dongle Plug and Play | : No |
| Curve TV | : No |
| Touchscreen | : No |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
| 2. | : Panasonic Support on 1860-425-1860, 1800-103-1333 |
| 3. | : Free Installation |
| 4. | : Please feel free to reach shopclues customer care in case of any issues |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.178900 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |