Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹9,999 |
|
₹8,820 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : NOKIA |
Display Features | |
| Display Size | : 2.2 inch (5.59 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Feature Phone |
| Handset Color | : Black & Silver |
Model | |
| Model Name | : C5 |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1050 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 1 Month |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery |
Key Feature |
|
| Brand | : NOKIA |
Display Mobile |
|
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 2.2 inches(5.59 cm) |
General Features |
|
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details |
|
| Operating System | : Brew |
| OS Name | : symbian |
| Processor | : 600 MHz ARM 11 |
Renew Specification |
|
Memory and Storage |
|
| Internal Storage | : 512 MB |
| RAM | : 256 MB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Camera |
|
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty |
|
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box |
|
| Box Contents | : Battery, Charger, Handset |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.11999 |
| Common or Generic Name | NOKIA |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | FLOOR - 4. 25 PLOT 75/77 SHERIAR BAUG C RAMCHANDRA BHATT MARG NOOR BAUG, CHINCHBUNDER , UMERKHADI, MUMBAI |
| Packer's Name and Address | UNIVERSAL TRADERS(JAHANGIR TAILOR)14 TANK STREET,VASIL KHAN MARG SURTI MOHALLA NEAR RITA BAKERY ,NAGPADA ,MUMBAI-400008 |
| Marketer's name and Address | UNIVERSAL TRADERS(JAHANGIR TAILOR)14 TANK STREET,VASIL KHAN MARG SURTI MOHALLA NEAR RITA BAKERY ,NAGPADA ,MUMBAI-400008 |
| Importer's Name and Address | UNIVERSAL TRADERS(JAHANGIR TAILOR)14 TANK STREET,VASIL KHAN MARG SURTI MOHALLA NEAR RITA BAKERY ,NAGPADA ,MUMBAI-400008 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |