Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹19,499 |
|
₹18,299 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFull HD Resolution
Enjoy Full HD (1080p) Content on your 40 inch NG Smart TV
A+ Grade Panel
This panel technology delivers super sharp images and crisp image quality, giving perfect viewing experience
20W Speakers
High Output speakers giving you theater like sound experience
Android Smart
Watch all your online content from Netflix, Hotstar, YouTube, Prime Video, etc on your bigger screen with Android 9.0 based OS. Pre Installed Apps
MiraCast
Easily cast and share your mobile screen on your larger screen with MiraCast
Certified Startup by AIM, NITI AAYOG, Startup India
NG is certified by India's startup mission helping us come up with this innovation so we can think for betterment of human health
Binge Watch safely & take care of your Health, upgrade to NG Smart LED TV
For Installation, complaints or product queries, please call/whatsapp our helpline 9316734157
Key Feature | |
| Brand | : NG |
| Model ID | : N40S |
TV Specification | |
| Type | : LED |
| Display Size | : 39 inches(99.06 cm) |
| Screen Size Range | : 39 inch to 42 inch |
| Resolution | : 1080P |
| Functionality | : Smart |
| Dynamic Contrast Ratio | : 100,000:1 |
Audio | |
| Sound Technology | : Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| SRS | : 10W x 2 |
| Digital Audio Output (Optical) | : 10W + 10W |
| Other Audio Features | : Audio Modes(Standard/Music/Movie/Sports/User) |
| Speaker Output RMS | : 10 watts x 2 |
General Feature | |
| Launch Year | : 2021 |
| On/Off Timer | : Yes |
| Internet Access | : LAN, Built-in WiFi |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 2 |
| PC Audio In | : 1 x 3.5mm Headphone Socket for Stereo output |
| RF Connectivity Input | : (Terrestrial/Cable Input) x 1 |
| Other Connectivity Features | : AC Power Input-150-240V, Audio Output, Headphone Output |
Video Features | |
| View Angle | : 178 |
| Panel Type | : Certified A Grade |
| Other Video Features | : 100 (50 Hz) Dynamic MCI, Dynamic Color Enhancer, Picture Mode: 5 modes (Vivid, Standard, Cinema,Sport, Game), AV Mode (Picture & Sound): Yes (Off / Cinema / Game ), 3D MPEG Noise Reduction |
Power | |
| Power Requirement | : AC 110 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | : 55 W, Standby power consumption: Less than 1 watt |
Additional Features | |
| Touchscreen | : No |
Electronic Warranty | |
| Covered in Warranty | : Electrical Parts |
| Not Covered in Warranty | : Physical Damage, Remote |
| Warranty Service Type | : At Home |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.24999 |
| Common or Generic Name | LED TV |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | RAJKOT, GUJARAT |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |