Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹159 |
|
₹156 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe MIRROR GLASS WORLDWIDE Almond Shape Mirrors is ideal for enhancing Lippan art and craft projects. This includes 375 pieces of almond-shaped mirrors, each measuring 9x16 mm and weighing a total of 100 gm. The mirrors feature a smooth finish and polished edges, making them safe and easy to handle. Perfect for creating traditional Lippan art, home décor, wall designs, and various DIY crafts, these mirrors add elegance and sparkle to any project. Suitable for artists, crafters, and hobbyists, this versatile mirror set is perfect for adding a creative and decorative touch to your artwork.
Key Feature | |
| Model ID | : A10#100GM |
| Part Number | : A10#100GM |
Wall Accessories Specifications | |
| Type | : Decorative Mirrors |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Glass |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Silver |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 9 cm |
| Breadth (in cm) | : 7 cm |
| Height (in cm) | : 3.5 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.499 |
| Common or Generic Name | Almond mirror |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | MIRROR GLASS WORLDWIDE |
| Packer's Name and Address | MIRROR GLASS WORLDWIDE |
| Marketer's name and Address | MIRROR GLASS WORLDWIDE |
| Importer's Name and Address | MIRROR GLASS WORLDWIDE |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |