Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹6,499 |
|
₹6,370 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 6.52 inches (16.56 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 11 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Unisoc T610 |
| Rear Camera | 13 MP + 2 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.52 inches (16.56 cm) |
| Launch Date | August 6, 2021 (Official) |
| Operating System | Android v11 |
| Chipset | Unisoc T610 |
| CPU | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G52 |
| RAM | 4 GB
Excellent
|
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.52 inches (16.56 cm) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 269 ppi
Good
|
| Screen to Body Ratio (calculated) | 82.63 % |
| Bezel-less display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 400 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 89 % |
| Height | 164.3 mm Compare Size |
| Width | 75.6 mm |
| Thickness | 8.6 mm
Good
|
| Weight | 190 grams
Average
|
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Black, Blue, Green |
| MAIN CAMERA | ||
| Camera Setup | Dual | |
| Resolution | 13 MP f/1.8, Wide Angle (77° field-of-view), Primary Camera 2 MP f/2.4, Depth Camera |
|
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus | |
| Flash | Yes, LED Flash | |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels | |
| Settings | Exposure compensation, ISO control | |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode |
|
| Camera Features | 4 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
|
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | |
| FRONT CAMERA | ||
| Camera Setup | Single | |
| Resolution | 5 MP f/2.2, Primary Camera |
|
| Flash | Yes, Screen flash | |
| Camera Features | Fixed Focus | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Removable | No |
| USB Type-C | Yes |
| Internal Memory | 64 GB
Best in Class
|
| Expandable Memory | Yes, Up to 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 |
4G Bands:
TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41)
FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) 3G Bands:
UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
| SIM 2 |
4G Bands:
TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41)
FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5) 3G Bands:
UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
| SAR Value | Head: 0.852 W/kg, Body: 1.132 W/kg |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wi-Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Wi-Fi Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10499 |
| Common or Generic Name | micromax |
| Net Contents / Net Quantity | micromax |
| Manufacturer's Name and Address | micromax |
| Packer's Name and Address | micromax |
| Marketer's name and Address | micromax |
| Importer's Name and Address | micromax |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |