Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹8,999 |
|
₹7,938 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : HD |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : White |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : 6.0 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
Micromax Unite 4 Pro smartphone was launched in June 2016. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display with a resolution of 720 pixels by 1280 pixels The Micromax Unite 4 PLUS is powered by 1.3GHz quad-core Spreadtrum SC9832 processor and it comes with 2GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that can be expanded up to 32GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Micromax Unite 4 PLUS packs a 8-megapixel primary camera on the rear and a 5-megapixel front shooter for selfies. The Micromax Unite 4 PLUS runs Android 5.1 and is powered by a 2500mAh removable battery. The Micromax Unite 4 PLUS is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Micro-SIM and Regular Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, FM, 3G, 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, and Gyroscope.
Buy For
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.8999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |