Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹19,999 |
|
₹18,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
| Processor | : 1.5 Ghz QUAD Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 13 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, User Manual, Warranty Card |
Item Details Highlights 1 Year Manufacturer Warranty Screen Size : 12.7 cm (5) 3 GB RAM and 32 GB ROM 1.5 GHz Octa Core Processor 13 MP Rear & 13 MP Front Camera 2500 mAh Battery Connectivity : 4G OS : Android 5.1.1 (Lollipop) 12 Months Brand Warranty No Reliance Jio 4G Data offer applicable with this Product SUPC: SDL568569810 Technical Specification In The Box Box Contents Non Removable Battery, Earphone, SIM Card Removing Pin, Charger Adaptor, USB Cable, Quick Service Guide, Warranty Card, Protective Cover No included in the Box No Reliance Jio 4G Data offer applicable with this Product General Brand LYF Model EARTH 2 Form Touch SIMs Dual Sim SIM Size - Colour Black Other Features Motion & Gesture: Flip to mute, Double tap to wakeup, Black screen gesture, Auto call, Auto answer, Cover phone screen, Shake it, Pocket mode, Air gesture, Activate camera, Activate mirror Call Features Loudspeaker Display Screen Size (in cm) 12.7 cm (5) Display Resolution Full HD, 1080 x 1920 pixels Display Type IPS LCD Screen Protection - Pixel Density 445 ppi Multitouch Yes Other Screen Features Screen Mirroring Software OS Version Android Lollipop 5.1.1 Preinstalled Apps Yes Multi-languages Supported - Camera Rear Camera 13 MP Auto Focus Yes Flash Yes Front Camera 13 MP Other Camera Features Digital Zoom 4x, Touch Focus, Auto Focus, Face Detection, Manual HDR, Panorama, Voice control Shutter, Gesture Capture, Smile Capture, Touch Up Mode Connectivity GSM 850/900/1800/1900 MHz CDMA No 3G/WCDMA BAND1 (2100)/BAND8(900) 4G/LTE FDD BAND3(1800)/BAND5(850), TDD BAND40(2300) Processor Processor Speed 1.5 GHz Processor Cores Octa Core Processor Brand Qualcomm SnapdragonTM 615 MSM8939 Memory & Storage RAM 3 GB Internal Memory 32 GB User Memory - Expandable Memory Up to 64 GB Memory Card Slot Yes Hardware Accelerometer Yes Compass Yes Proximity Yes Gyroscope Yes Hardware Connectivity Bluetooth A2DP Yes v4.0 Audio Jack 3.5 mm SAR Value Head - 0.959W/kg, Body - 1.096W/kg FM Radio Yes Battery & Power Battery Capacity 2500 mAH Battery Type Li-Polymer Replaceable Battery - Talk Time Up to 14 hours (4G) Standby Time Up to 480 hours Dimensions HxWxD (mm) 142 x 67 x 7.2 mm Weight (g) 140 g Warranty Warranty Type Brand Warranty Warranty Duration 1 Year Description LYF Earth 2 (32GB)
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.24999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |