Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹109,990 |
|
₹108,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
Explosion of sound. An IRDA amplifier and heavy duty speaker construction deliver massive output wattage for your sound system. Blast your audio experience into another dimension with a sonic spectrum that will blow you away.

Build up the energy with the Party Thruster¹ controller. Simply slide the throttle forward and hear the party build up until you hit maximum party at which time the system booms and the lights go crazy.

Your time to shine. With the push of a button the vocals can be removed from almost any track with innovative pitch adjustment to ensure you are always in tune. Turn yourself into a star for the night and sing along to your favourite music.

Add Scratching, Flanger, Phaser, Wah, Delay and prerecorded special effects
to your favorite tracks at the levels you desire.

Capture the sounds that your party attendees will appreciate and work them into any party.

Capture and share your party. You can easily record or send the Audio via
Bluetooth to a smartphone for enjoying again.

The Crossfader feature allows you to DJ by mixing songs seamlessly from one to another from two different audio sources. Now when friends get together, you're the DJ and the jam never has to stop.

Perfect for parties. Auto DJ seamlessly blends each song into the next from a connected USB stick. Keep the tables turning for a great party atmosphere.

Lighting you will love. LG's mini audio systems come with multiple built-in light features which customise to match you. Now you can create the ultimate party atmosphere.

Synchronise your sound. Connect a compatible XBOOM Pro device via Bluetooth to maximise your sound system from one to multiple devices without any delay or echo. This substantially increase your audio output to ferocious levels and negates the need for messy wires.

Up to three different people can connect via Bluetooth and build a playlist on the fly, without ever interrupting the party. Pick any available song, then just add it to the list.

Multiply your mix. Plug in two USB sticks loaded with your latest playlists to give you more options for your mix. Tracks from each stick can be mixed together to create a unique and personal sound for every set you play.

Simply download the LG Bluetooth™ Remote App for your Smartphone to control your LG device.

The party starts the moment you send music to it.
The system sleeps but when music is sent via Bluetooth the unit wakes and plays.

Play your favourite music from your Smartphone or Bluetooth™ enabled device on your LG XBOOM Pro system by wirelessly streaming via Bluetooth™.

Synchronise your sound and cut the clutter. Connect your compatible LG TV to your XBOOM Pro system easily and wirelessly. This negates the need for messy wires and gives you more speaker placement options.
| Disc | 1 |
|---|---|
| Loading Type | 1-CD Tray |
| Audio CD | Yes |
|---|---|
| MP3/WMA CD | Yes/Yes |
| CD-R/CD-RW | Yes/Yes |
| MP3 | Yes |
|---|---|
| WMA | Yes |
| Front | 1200W * 2 |
|---|---|
| Sub Woofer '(THD 25%) | 1200W * 2 |
| CD | Yes |
|---|---|
| Tuner | Yes |
| AUX1 | Yes |
| AUX2 | Yes |
| USB1 | Yes |
| USB2 | Yes |
| Portable In | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio In | |
|---|---|
| Headphone jack (Φ3.5) | Yes |
| Audio out | |
| USB 1 | Yes (Front) |
| USB 2 | Yes (Front) |
| Portable In | Yes (Front) |
| AUX IN 1/2 (L/R) | 2 (Rear) |
| Door Lock Key (Disc) | Yes |
| FM | Yes |
| Mic Volume (on Main Set) | Yes |
| Mic Jack | 2EA (Φ6.3) |
| Voice Canceller | Yes |
|---|---|
| Key Changer | Yes |
| Repeat 1/All | Yes/Yes |
|---|---|
| Program Play(track) | Yes (200) |
| Random Play | Yes |
| Skip - Fwd/Rev | Yes |
| Scan - Fwd/Rev | Yes |
| USB direct recording | Yes |
| Dual USB (USB1 to USB2 recording) | Yes |
| MP3P battery charging by USB / micro USB | Yes/- |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Remote App | Yes |
| LED Speaker lighting | Yes |
| LED Set lighting | Yes |
| Party Thruster | Yes |
| MP3/WMA ID3 Tag Display | Yes |
| File/Folder search with music playing | Yes |
| File delete | Yes |
| BluetoothAuto Function Change | Yes |
| TV Sound Sync. | Yes |
| Bluetooth Power on (Stand by) | Yes |
| DJ Sharing | Yes |
| Update manger | Yes |
| Bluetooth Multi Paring | Yes |
| Auto Music Play (Move & Play) | Yes |
| Wireless X-Boom Plus | Yes |
| User EQ | Yes |
|---|---|
| Cluster2 EQ | Yes |
| Standard | Yes |
| Pop | Yes |
| Classic | Yes |
| Rock | Yes |
| Jazz | Yes |
| Bass Blast | Yes |
| Football | Yes |
| Dangdut | Yes |
| Arabic | Yes |
| Afro Hip-hop | Yes |
| India | Yes |
| Banda | Yes |
| Regueton | Yes |
| Merengue | Yes |
| Cumbia | Yes |
| Samba | Yes |
| Salsa | Yes |
| Axe | Yes |
| Tecno Brega | Yes |
| Forro | Yes |
| Funk | Yes |
| Sertanejo | Yes |
| Juke box | Yes |
| Cross Fader | Yes |
| Tempo | Yes |
| DJ Effect | Yes |
| DJ Pro (DJ PAD) | Yes |
| Auto Sync. | Yes |
| Multi Juke box | Yes |
| Sampler Creator | Yes |
| Auto DJ | Yes |
| Childsafe Mode | Yes |
| 2Ch Stereo(By-Pass) | Yes |
|---|---|
| Mute | Yes |
| Voice canceller | Yes |
| Key changer | Yes |
| Power Requirement Wide | 110/220V 50Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 320W |
| Power off consumption | 0.5 W ↓ |
| Power Consumption at stand by | 0.5 W ↓ |
| Type | PLL |
|---|---|
| Band | FM/AM |
| FM (50kHz / 100kHz) | 87.5 ~ 108.0 MHz |
| MW / 9 kHz | 522~1620 kHz |
| Station Preset | Ran.50 |
| Memory / Erase | Yes/Yes |
| Clock/Alram/Sleep/Set | Yes/Yes/Yes/Yes |
| Remote Control Unit | Yes |
|---|---|
| Battery | AAAx2 |
| Simple | Yes |
| Warranty Card | Yes |
| FM Antenna | FM 75Ω ANT |
| AM Loop Antenna | Yes |
| Speaker Cable | Fixed Type |
| Front Speaker | |
|---|---|
| System | 2Way 2Speaker |
| Mid Unit | 10.16cm (4) (Foam Paper) |
| Woofer Unit | 20.32cm (8) (Foam Paper) |
| Impedance | 8 Ohm |
| Sub-Woofer | |
| System | 1Way 1Speaker |
| Woofer Unit | 38.1cm (15) (Foam Paper) |
| Impedance | 8 Ohm |
Key Feature | |
| Brand | : LG |
Speaker Systems Specification | |
| Speaker Configuration | : 2.0 Channels |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.109990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |