Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹45,895 |
|
₹45,695 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Device | LED |
|---|---|
| Screen Size (cm) | 43: 108 cm |
| Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Display Type | Flat |
| IPS Panel | Yes |
| BackLight Module | Slim LED |
| Analog TV Reception | Yes |
| Energy Star Rating | 5 |
| Triple XD Engine | Yes |
|---|---|
| Active Noise Reduction | Yes |
| Dynamic Color Enhancer | Yes |
| Picture Mode | 5 modes (Vivid, Standard, Cinema, Cricket, Game) |
| Aspect Ratio | 7 modes ( 16:9, Just scan, Original, 4:3, 14:9, Zoom, Cinema Zoom) |
| Dolby Digital Decoder | Yes |
|---|---|
| Speaker System | 2Ch Speaker |
| Audio Output (rms) | 20W |
| Sound Mode | 5 Modes (Standard, Bollywood, Cinema, Cricket, Game) |
| BollyWood Mode | Yes |
| Divx (SD/HD) | DivX HD |
|---|---|
| Picture | JPEG |
| Audio Codec | AC3(Dolby Digital),HAAC,AAC, Mpeg, MP3, PCM |
| Subtitle for DivX (Language) | 10 Language(English, French, Vietnamese, Russian, Thai, Hebrew, Arab, Korean, Persian, Kudur) |
| Motion Eco Sensor | Yes |
|---|---|
| Smart Energy Saving | Yes |
| Input Labeling | Yes |
| OSD Languages | Total 17, Indian : 5 (Hindi, Marathi , Bengali , Tamil , Telugu) Subject to updation regularly |
| Built-in Games | Yes |
| Local Key Type | One Key (Power On/Off Only) |
|---|
| USB | 1 |
|---|
| RF In | 1 |
|---|---|
| Composite In (CVBS + Audio) | 1 |
| Component In (Y,Pb,Pr + Audio) | 1 (Composite/Component Common) |
| HDMI | 2 |
| Headphone out | 1 (RCA Analog Out) |
| Conventional Remote | Yes |
|---|
| Power Supply (Voltage, Hz) | 100~240Vac, 50~60Hz |
|---|---|
| Power Consumption Standby Mode | 0.3W |
| Set Weight (w/o stand) Kg | 9.5 |
|---|---|
| Set Weight (w/ stand) Kg | 9.8 |
| Set Weight (in Carton) Kg | 12.7 |
| Set WxHxD (w/o stand) mm | 971 x 575 x 58.7 min: (39.9 ) |
| Set WxHxD (w stand) mm | 971 x 624 x 198 |
TV Specification | |
| Type | : LED |
| Display Size | : 43 inches(109.22 cm) |
| Screen Size Range | : 43 inch & above |
| Resolution | : 1920 x 1080 |
| Functionality | : Standard |
General Feature | |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| USB Port | : 1 |
| HDMI Ports | : 2 |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.45895 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |