Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹10,999 |
|
₹9,800 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : LeTV |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD |
| Display Size | : 5.7 inches(14.48 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Grey Color |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
| Processor | : 2.3 GHz Qualcomm Snapdragon 800, Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 21 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3100 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable |
5.7 inch 2560*1440 Pixel 2K screen
CPU:Qualcomm Snapdragon 820, quad core, 2.15GHz, 64bit,GPU Adreno 530
eUI 5.8 (Base on Android 6.0 OS) , 4GB LPDDR4 RAM + 32GB ROM UFS 2.0
Dual Nano SIM card dual standby
Dual cameras, front camera 8.0MP; back camera 21.0MP 6P lens F2.0 with flashlight and auto focus
Metal unibody,3100 mAh battery with fast charge
Support FDD LTE/4G/3G/GPS/Wifi/Bluetooth/Miracast/OTG/Touch ID/Type-C
Networking:2G: GSM B2/B3/B5/B8
3G: WCDMA B1/B2/B4/B5/B8
4G: FDD-LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B20/B25/B26
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.17999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |