Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹9,100 |
|
₹8,027 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Lenovo |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 1024 x 600 Pixels |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Video Calling | : yes |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
| Processor | : 1.3GHz Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| Memory Card Slot type | : NA |
| RAM | : 1 GB |
Internet & Connectivity | |
| GPRS | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 3450 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, User Manual |
Specifications
General
Model Number
710I
Model Name
TAB 3 ESSENTIAL 710I
Color
Black
Connectivity
Wi-Fi+3G
OS
Android
Operating System Version
5.1 (Lollipop)
RAM
1 GB
Voice Call
Yes
Display Resolution Type
SD
Video Call
Yes
Supported Network
WCDMA
Processor Type
MTK MT8321 1.3GHz Quad Core
Product Details
Display Size
7.0 inch
Sales Package
Tablet, Charger, USB Cable, Manual
Display Resolution
1024 x 600 Pixels
Primary Camera
2.0 Megapixels
Internal Storage
16 GB
Processor Speed
1.3 GHz
Additional Content
NA
Sim Type
Single Sim
Battery Features
Battery Capacity
3450 mAh
Battery Type
Lithium-ion
Camera Features
Secondary Camera
0.3 Megapixels
Video Recording
Yes
Flash
Yes
Connectivity Features
2G
Yes
3G
Yes
Headphone Jack
3.5 mm
Wi-fi Version
802.11 b/g/n
Microphone Jack
3.5 mm
Display Features
Touch Screen Type
Capacitive
Multimedia Features
HD Playback
Yes
Video Playback
Yes
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9100 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |