Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹9,500 |
|
₹8,379 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : 3D Capacitive Touch |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Grey |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.4.4 (KitKat) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : Upto 16GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 4000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset |
General Sales Package Handset, Charger, Wired Headset, Warranty Guide, Getting Started Guide, SIM Removal Tool Model Number K33A42 Model Name K6 Power Color Gold Browse Type Smartphones SIM Type Dual Sim Hybrid Sim Slot Yes Touchscreen Yes OTG Compatible Yes Additional Content 3 GB RAM Display Features Display Size 5 inch Resolution 1920 x 1080 Resolution Type Full HD GPU Adreno 505 at 450 MHz Other Display Features IPS Display, 5 Point Multi-touch Os & Processor Features Operating System Android Marshmallow 6.0.1 Processor Type Qualcomm Snapdragon 430 Processor Core Octa Core Processor Clock Speed 1.4 GHz Operating Frequency GSM - Band (2 / 3 / 5 / 8); WCDMA - Band (1 / 2 / 5 /8); 4G LTE (TDD) - Band (38 / 40 / 41), LTE (FDD) - Band (1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20) Memory & Storage Features Internal Storage 32 GB RAM 3 GB Expandable Storage 128 GB Supported Memory Card Type microSD Memory Card Slot Type Hybrid Slot Call Log Memory Yes Camera Features Primary Camera Available Yes Primary Camera 13 megapixel Primary Camera Features PDAF with FHD Video Recording Secondary Camera Available Yes Secondary Camera 8 megapixel Secondary Camera Features Fixed Focus Flash Single LED HD Recording Yes Full HD Recording Yes Video Recording Yes Video Recording Resolution 1920 x 1080 Call Features Phone Book Yes Connectivity Features Network Type 4G VOLTE, 3G, 2G Supported Networks 4G LTE, 4G LTE Internet Connectivity 4G, 3G, Wi-Fi, EDGE, GPRS 3G Yes 3G Speed HSPA+ GPRS Yes Pre-installed Browser Android Micro USB Port Yes Bluetooth Support Yes Bluetooth Version 4.2 Wi-Fi Yes Wi-Fi Version 802.11 b/g/n Wi-Fi Hotspot Yes EDGE Yes Audio Jack 3.5 mm Map Support Google Maps GPS Support Yes Other Details Smartphone Yes Touchscreen Type Capacitive SIM Size Nano SIM Removable Battery No SMS Yes Internal Memory 32 GB Sensors Gravity, Proximity, Light,Gyro, Fingerprint Other Features LTE Cat 4: 150 Mbps (DL) / 50 Mbps (UL), Talk Time (4G): 33 hrs Multimedia Features FM Radio Yes Audio Formats MP3 Battery & Power Features Battery Capacity 4000 mAh Battery Type Li-Polymer Dimensions Width 70.3 mm Height 141.9 mm Depth 9.3 mm Weight 145 g Warranty Warranty Summary 1 Year for Mobile & 6 Months for Accessories
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |