Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹583 |
|
₹572 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreBryophyllum daigremontianum grows from a single unbranched stem 45-90cm (18-35 inch) tall, which carries opposite pairs of fleshy, shiny, lance-shaped leaves that are 10-25cm (4-10 inch) long. The leaves grow at an 8 angle to the stem and are bluish green with purple blotched undersides. The saw-toothed leaf edges curl slightly inward. The tiny plantlets that form in the gaps between the teeth often have tiny aerial roots attached. One leaf can carry as many as 50 such plantlets in a single season. Pink flowers, which bloom only on mature plant, are roughly tubular, 2cm (0.8 inch) long and pendent. They are carried in rather flat clusters at the top of 30cm (12 inch) tall stalks in late autumn and early winter. The plant dies after blooming.
Key Feature | |
| Brand | : Kapebonavista |
Seeds Specifications | |
| Type | : Seed |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Other |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 30 cm |
| Breadth (in cm) | : 10 cm |
| Height (in cm) | : 10 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |