Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹16,250 |
|
₹15,050 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFacility | |
| Facility | : With Calling |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 1024 x 768 Pixels |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 9.7 inches(24.64 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : No Sim |
| SIM Size | : |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | : 1 GHz ARM Cortex-A9, Dual Core |
Memory and Storage | |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : VGA |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Device Warranty | : 1 Year |
Techinical Specifications:
| Processor |
Cortex A9 1GHz Dual Core Processor |
| Screen Size |
24.64cm (9.7”) XGA Screen (1024*768) |
| Storage |
1GB DDR3 RAM |
| Camera |
5.0 Mega pixel rear camera with Auto Focus and flash light |
| Connectivity / Bluetooth |
WCDMA 2100/850 MHz HSPA 7.2 Mbps and 5.76 Mbps uplink |
| GPS |
GPS & A-GPS |
| Android OS |
Android Jelly Bean 4.1 |
| FM Radio |
YES |
| Battery |
6000mAh Polymer battery |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.16999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |