Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹24,339 |
|
₹23,139 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Sku | 2EY92PA |
|---|---|
| Software | |
| Operating system | FreeDOS2.0 |
| Display Specifications | |
| Display | 39.62 cm(15.6) diagonal HD display |
| Display | 39.62 cm(15.6) diagonal HD SVA BrightView WLED-backlit (1366 x 768) |
| Display size (diagonal) | 39.62 cm(15.6) |
| Appearance | |
| Product color | Sparkling black |
| Processor | |
| Processor speed | 3 GHz |
| Processor | AMD Dual-Core A9-9420 APU (3 GHz base frequency, up to 3.6 GHz burst frequency, 1 MB cache) |
| Processor family | AMD Dual-Core A-Series processor |
| Processor type | AMD A9 Series |
| Memory | |
| Memory and storage | 4 GB memory; 1 TB HDD storage |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-1866 SDRAM (1 x 4 GB) |
| Battery and Power | |
| Battery life | Up to 11 hours |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Power supply type | 65 W EM AC power adapter |
| Drives | |
| Cloud service | Dropbox |
| Hard drive description | 1 TB 5400 rpm SATA |
| Optical drive | DVD-Writer |
| Storage type | HDD |
| Multimedia and Input Devices | |
| Keyboard | Full-size island-style keyboard with integrated numeric keypad |
| Pointing device | Touchpad with multi-touch gesture support |
| Audio features | Dual speakers |
| Dimensions | |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 38 x 25.38 x 2.38 cm |
| Weights | |
| Weight | 2.1 kg |
| Supported Operating Systems | |
| Operating system | FreeDOS 2.02.0 |
| Warranty | |
| Warranty | 1-year limited parts and labour |
| Connectivity and Communications | |
| Ports | 1 USB 2.0; 1 HDMI; 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo; 2 USB 3.1 Gen 1 (Data transfer only) |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| Wireless | 802.11b/g/n (1x1) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 combo |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Graphic Subsystem | |
| Graphics | AMD Radeon™ R5 Graphics |
| Graphics | Integrated |
| Graphics | AMD Radeon |
| Security Management | |
| Security management | Kensington MicroSaver® lock slot |
| Metadata | |
| Perfect for | Home |
| Usage | Everyday computing |
| Category | |
| Family brand | Essential |
| Form Factor | |
| Form factor | Standard laptop |
Key Feature | |
| Brand | : HP |
Processor | |
| Processor | : AMD |
| Speed | : 3.0GHz |
| Processor Generation | : NA |
| Processor Brand | : AMD |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD WR |
Display | |
| Resolution | : 1366 x 768 Pixel |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Screen Type | : WLED Display |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : DOS |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Graphic Processor Brand | : AMD |
Storage | |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture Touchpad |
| Web Camera | : 1 Megapixel |
Power | |
| Battery Cell | : 4 Cells |
Ports/Slots | |
| HDMI Port | : Yes |
| Multi Card Slot | : 1 multi-format SD media card reader |
Machine Dimensions | |
| Weight | : 1.75 Kg |
| Color | : Black |
| Dimension | : 277.6 x 196.0 x 23.1 - 27.5 mm |
Communication | |
| Bluetooth | : Yes |
| Wireless LAN | : 802.11 b/g/n |
Security | |
| Lock Port | : Kensington Lock Slot |
Audio | |
| Speakers | : Dual speakers |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.24999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |