Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹37,290 |
|
₹37,090 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Operating system | Windows 10 Home 64 |
| PROCESSOR | |
| Processor | Intel® Core™ i3-6006U (2 GHz, 3 MB cache, 2 cores) |
| MEMORY | |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2133 SDRAM (1 x 4 GB) |
| STORAGE | |
| Hard drive description | 1 TB 5400 rpm SATA |
| GRAPHICS | |
| Graphics | Integrated |
| Graphics | Intel® HD Graphics 520 |
| OPTICAL DISK DRIVE | |
| Optical drive | SuperMulti DVD burner |
| DISPLAY | |
| Display size (diagonal) | 39.6 cm (15.6) |
| Display | 39.6 cm (15.6) diagonal HD SVA BrightView WLED-backlit (1366 x 768) |
| Display | 39.6 cm (15.6) HD SVA display |
| CONNECTIVITY | |
| Network interface | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| Wireless | 802.11b/g/n (1x1) and Bluetooth® 4.0 combo (Miracast compatible) |
| PORTS/SLOTS | |
| Ports | 2 USB 2.0; 1 USB 3.0; 1 HDMI; 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo |
| INPUT | |
| Pointing device | Touchpad with multi-touch gesture support |
| Keyboard | Full-size island-style keyboard with integrated numeric keypad |
| Webcam | HP TrueVision HD Camera with integrated digital microphone |
| AUDIO | |
| Audio features | Dual speakers; DTS Studio Sound™ |
| POWER | |
| Power supply type | 65 W EM AC power adapter |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| SECURITY | |
| Security management | Kensington MicroSaver lock slot; Power-on password; Accepts third-party security lock devices; Trusted Platform Module (TPM) support |
| MACHINE DIMENSIONS & WEIGHT | |
| Weight | 2.19 kg |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 38.43 x 25.46 x 2.43 cm |
| WARRANTY | |
| Warranty | 1-year limited parts and labour |
| SOFTWARE AND APPLICATIONS | |
| Pre-installed software | Adobe® Shockwave® Player; CyberLink PowerDirector; User Guide documentation; Dropbox; TripAdvisor; CyberLink Power Media Player |
| Pre-installed software | Preinstalled MS Office Home & Student 2016 Lifetime full version worth Rs 5999 included |
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : HP |
Processor | |
| Processor | : Core i3 |
| Processor Generation | : 6th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Laptop Type | : Netbook |
Platform | |
| Operating System | : Windows 10 |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
| RPM | : 5400 |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
Communication | |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | : v4.0 |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.37844 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |