Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹7,200 |
|
₹6,351 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe HP LaserJet Pro P1108 is an energy-efficient single-function monochrome laser printer that prints professional documents for small printing needs, while saving power consumption. This printer uses the Instant-on Technology to print faster while producing excellent quality prints. Save money by using less energy to warm up, without compromising the speed and quality of your print jobs with this HP LaserJet printer.
Body
This HP LaserJet Pro P1108 printer is user-friendly and can be handled effortlessly as it comes with dimensions of 349 x 238 x 196 mm and 6.35 kg weight. The contoured sloping top gives the printer a smart look and feel, which makes it an attracting peripheral in your home or office. The control panel consists of LEDs which indicate the product status or potential error conditions. The Power On/Off button is used to switch on or off this HP printer.
The input tray of this HP LaserJet P1108 Printer has a paper holding capacity of 150 pages along with an attached short media extender tool. The output tray can hold a maximum capacity of 100 sheets. The foldable output tray extension holds the face-down prints from falling off the printer. Below the output bin is the print-cartridge lift-tab to slide in the toner cartridge easily.
This HP mono-laser printer handles various paper sizes and can print on a variety of media types like Paper, Envelopes, Transparencies, Labels, Cardstock and Postcards, according to your business needs and requirements.
Performance The 266 MHz processor along with 2 MB internal memory ensures hassle-free printing. This LaserJet P1108 printer has print speed of up to 18 ppm (Pages per Minute) with an FPOT (First Print Out Time) of 8.5 Seconds for monochrome prints. With a maximum print quality of 1200 x 1200 dpi, this LaserJet printer churns out sharp and clear prints. Using the HP Black LaserJet Toner Cartridge, the HP LaserJet Pro P1108 has a monthly duty cycle of up to 5000 pages.
The Manual Duplex print option allows you to manually print on both sides of the paper, which helps you save paper. This LaserJet P1108 printer uses Host Based printing language, which means that you can plug in the printer and install the driver supplied for windows systems or use host operating system based drivers.
Connectivity and Other Features
This HP LaserJet Pro P1108 Printer supports systems loaded with Windows 7 (32-bit, 64-bit), Windows Vista (32-bit, 64-bit), Windows XP (32-bit, 64-bit), Windows Server 2003 (32-bit, 64-bit), Windows Server 2008 (32-bit, 64-bit), Mac OS X v10.4, Mac OS X v10.5, Mac OS X v10.6 and Linux operating systems. This HP LaserJet Pro P1108 printer operates with 360 W of power in active mode and standby mode power consumption of 1.4 W.
This LaserJet Pro P1108 is easy to set-up as it has in-built printer drivers, so you can start it and use it straightaway without having to install printer drivers through a DVD. Just connect it to a PC via its Hi-Speed USB 2.0 port and you can start printing within minutes. With all this printing features, this LaserJet Pro P1108 Printer from HP is surely aimed at meeting those needs of small offices or homes at an attractive price.
Key Feature | |
| Model ID | : Pro P1108 |
| Part Number | : CE655A |
General Details | |
| Method | : Laserjet |
| Type | : Single Function |
| Internal Memory | : 2 MB |
| Functions | |
| Max Print Resolution (Mono) | : 1200 x 1200 dpi |
| Duty Cycle (Monthly, A4) | : 5000 Pages |
| First Print Out Time (B&W) | : 8.5 sec |
| Print Speed (B&W) | : 18 ppm |
| Duplex Print | : Manual |
Paper Handling | |
| Output Tray Type | : Face-Down |
| Output Tray Capacity | : 100 sheets |
| Input Tray Capacity | : 150-sheet |
| Media Types Supported | : Paper, Envelopes, Transparencies, Labels, Cardstock, Postcards |
Power & Operating Requirements | |
| Operating Temperature Range | : 15DegC - 32.5DegC |
| Operating Humidity Range | : 10 % - 80 % |
| Power Requirements | : 115 to 240 V, 50/60 Hz |
| Power consumption (Stand By) | : 1.4 W |
| Power Consumption (On/Active) | : 360 W |
System Requirements | |
| Operating System | : Windows 7 (32-bit, 64-bit), Windows Vista (32-bit, 64-bit), Windows XP (32-bit, 64-bit), Windows Server 2003 (32-bit, 64-bit), Windows Server 2008 (32-bit, 64-bit), Mac OS X v10.4, Mac OS X v10.5, Mac OS X v10.6, Linu |
Connectivity | |
| USB | : USB 2.0 |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit |
Warranty Details | |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |