Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹2,050 |
|
₹2,009 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HP |
| Model Name | DVD550s |
| Model Id | DVD550s |
| Category | External DVD Writer |
| In The Box | 8X External Multiformat DVD/CD Writer, Software CD Including Electronic User Guide, Quick Start Placemat and Warranty Statement, USB 2.0 Cable |
| Warranty | 1 Year |
| Key Features | Edit and Share 8.5 GB of Data, High Speed, Double-layer Recording, Back up Critical Files, Record |
| Part Number | 8X External Slim Multiformat DVD/CD Writer |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Other Compatible Media | Device Write Media Compatibility: CD-R, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, 4.7 GB Single-sided / 9.4 GB Double-sided DVD-RAM, Device Read Media Compatibility: DVD-ROM, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD-RAM, DVD-Video, CD-R, CD-RW, CD-DA, CD Extra, CD ROM, CD-ROM / XA and CD-I Ready, Photo-CD, VCD, CD-Text |
| Avg Access Time | 130 ms |
| Technology | Nero Essential Software Suite |
| DVD DATA TRANSFER RATE | |
|---|---|
| Dvd Minus R Max Read Write Speed | 8 X |
| Dvd Ram Write Speed | 5 X |
| Dvd Plus Rw Max Read Write Speed | 8 X |
| Dvd Plus R Double Layer Write Speed | 6 X |
| Dvd Rom Max Read Write Speed | 8 X |
| Dvd Plus R Max Read Write Speed | 8 X |
| Dvd Minus Rw Max Write Speed | 6 X |
| Dvd Minus R Double Layer Write Speed | 6 X |
| OPERATINAL REQUIREMENT | |
|---|---|
| Max Operating Temp | 35°C |
| Min Operating Temp | 5°C |
| Min Operating Humidity | 10% |
| Power Source | USB |
| CD DATA TRANSFER RATE | |
|---|---|
| Cd R Max Read Write Speed | 24 X |
| Cd Rw Max Read Write Speed | 24 X |
| Cd Rom Max Read Write Speed | 24 X |
| SYSTEM REQUIREMENTS | |
|---|---|
| Processor | 1.3 GHz Pentium IV |
| Interface | USB 2.0 |
| Operating System | Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 SP4 |
General Details | |
| Type | : DVD Burner |
| Placement | : External |
| Drive Supported | : DVD Drive |
| Interface | : USB 2.0 |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |