Product Sold Out
This is a seal-opened quality checked product with third-party/seller warranty .
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹9,442 |
|
₹9,254 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Honor |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
| Processor | : Quad Core |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G, 4G |
| No. of Cores | : Quad Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
This is a seal opened 7-level quality checked product with third party/seller warranty. It comes with original box and accessories, and is in perfect working condition, however there might be minor scratches on the device.&" "The Huawei Honor Holly 2 Plus impresses with its overall features and has all the attributes to compete with other brands around its budget. The main highlight of the product is its massive battery life and storage capacity. If you are looking for a compact phone with excellent overall features then this is worth going for.
Display and Configuration
The Huawei Honor Holly 2 Plus arrives with a 5.0-inch IPS LCD display with a screen resolution of 720 x 1,280 pixels which eventually leads to a pixel density of 294ppi. The smartphone is powered by 1.3GHz quad-core processor coupled with 2GB RAM which ensure the device delivers a seamless multitasking experience. The smartphone sails on Android v5.1 (Lollipop) operating system.
Camera and Battery
The Honor Holly 2 Plus is stacked with a 13MP autofocus main camera which comes with inbuilt features like Auto Flash, Panaroma and Touch to capture. For selfie lovers there is a 5MP front camera as well. The phone is backed by a 4,000mAh li-po battery which gives long hours of talktime.
Storage and Connectivity
The smartphone from Huawei houses an inbuilt memory of 16GB which can further be expanded up to 128GB via a microSD card which gives plenty of space to store your favourites songs and files. The phone covers a wide range of connectivity features which are inclusive of Wi-Fi 802.11, b/g/n, Bluetooth, A-GPS and USB connectivity. Buy Honor Holly 2 Plus 2 GB RAM, 16 GB ROM 2 GB RAM, 16 GB ROM 16 GB 4.6 to 7 Inches with assurred seller warranty. More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9442 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |