Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹722 |
|
₹637 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Other |
| Model ID | : 310 |
Display Features | |
| Display Size | : 1.8 inches (4.57 cm) |
Memory & Storage Features | |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 32 GB |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : MP3 |
| Radio | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Feature Phone |
| Handset Color | : Blue |
Dimensions | |
| Weight | : 100 g |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 1100 mAh |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Yes |
| SMS Memory | : 100 |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Covered in Warranty | : MANUFACTURING DEFECTS ONLY |
| Not Covered in Warranty | : WATER & PHYSICAL DAMAGE |
| Device Warranty | : 1 Month |
| Box Accessories Warranty | : 1 Month |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger |
General
|
In The Box |
· Handset, Charger, Battery |
|
Model Number |
· GL 310 |
|
Model Name |
· GL 310 |
|
Color |
· Blue |
|
Browse Type |
· Feature Phones |
|
SIM Type |
· Dual Sim |
|
Hybrid Sim Slot |
· No |
|
Touchscreen |
· No |
|
OTG Compatible |
· NO |
|
Quick Charging |
· Yes |
Display Features
|
Display Size |
· 4.5 cm (1.77 inch) |
|
Resolution |
· 128 x 160$$Pixels |
|
Other Display Features |
· Vibration Alert, Stereo FM Radio with RDS, Predictive Text Input, Music Play-pause Button, Organizer, Voice Memo, Games |
Os & Processor Features
|
Primary Clock Speed |
· 208 MHz |
Memory & Storage Features
|
Internal Storage |
· 64 MB |
|
RAM |
· 64 MB |
|
Expandable Storage |
· 32 GB |
|
Supported Memory Card Type |
· MicroSD |
|
Memory Card Slot Type |
· Dedicated Slot |
|
Call Log Memory |
· Yes |
|
SMS Memory |
· Yes |
Camera Features
|
Primary Camera Available |
· Yes |
|
Primary Camera |
· 0.3MP Rear Camera |
|
Primary Camera Features |
· 0.3 |
|
Flash |
· Torch |
Call Features
|
Call Wait/Hold |
· Yes |
|
Call Divert |
· Yes |
|
Phone Book |
· Yes |
|
Call Timer |
· Yes |
|
Speaker Phone |
· Yes |
|
Call Records |
· Yes |
Connectivity Features
|
Network Type |
· 2G |
|
Supported Networks |
· GSM |
|
Micro USB Version |
· 2.0 |
|
Audio Jack |
· 3.5 mm |
Other Details
|
SIM Size |
· Dual SIM |
|
User Interface |
· Keypad |
|
Removable Battery |
· Yes |
|
User Memory |
· 64 |
|
SIM Access |
· Dual Standby |
|
Games |
· Yes |
|
Series |
· A |
|
Ringtones Format |
· MP3, MP4 |
|
Other Features |
· MP3/MP4 PLAYER , FM RADIO, DUAL SIM DUAL STANDBY, CAMERA, AUTO CALL RECORDING,MULTILANGUALGE SUPPORT |
Multimedia Features
|
FM Radio |
· Yes |
|
FM Radio Recording |
· Yes |
|
Audio Formats |
· MP3 |
|
Music Player |
· MP3/MP4 |
Battery & Power Features
|
Battery Capacity |
· 1000 mAh |
|
Battery Type |
· Li-Ion |
|
Talk Time |
· 9 Hours |
Dimensions
|
Width |
· 47 mm |
|
Height |
· 112 mm |
|
Depth |
· 10 mm |
|
Weight |
· 0.2 g |
Warranty
|
Warranty Summary |
· 1 Month Seller Warranty |
|
Warranty Service Type |
· Repair |
|
Covered in Warranty |
· Handset Battery Charger |
|
Domestic Warranty |
· 1 Months |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.999 |
| Common or Generic Name | Mobile |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | K.B.R. TRADING PVT. LTD. |
| Packer's Name and Address | K.B.R. TRADING PVT. LTD. |
| Marketer's name and Address | K.B.R. TRADING PVT. LTD. |
| Importer's Name and Address | K.B.R. TRADING PVT. LTD. |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |