Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹699 |
|
₹617 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThis Handmade Hindu Goddess Durga Sculpture is designed in brass using sand casting technique. Place this calm art piece in your living room for an effervescence beauty or gift it to your loved ones before he/she enters a new phase in life. It represents the power of the Supreme Being who removes obstacles and ensures success in human endeavors. Durga meaning is the most popular incarnation of Devi. According to Skanda Purana, the goddess Parvati accounted the name "Durga" after she killed the demon Durgamaasura. Adi Parashakti or Devi Durga is a Hindu concept of the Ultimate Shakti or Mahashakti, the ultimate power inherent in all Creation. She is usually depicted riding a lion and with 8 arms, each holding the special weapon of one of the gods, who gave them to her for her battle against the buffalo demon. Durga-puja, held annually in her honour, is one of the great festivals of northeastern India. this yellow-coloured Ambe Maa statue is Designing and beautifully shaped. Sturdy, easy to maintain, and long-lasting, this Ambe Maa makes a great addition to Pooja Temple. Our prices are very competitive and we ensure great customer satisfaction. This extremely detailed and well-made statue is made with pure brass material, the special production process of this piece.
Key Feature | |
| Brand | : MaPa |
| Model ID | : SKM314 |
| Part Number | : SKM314 |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Brass |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Yellow |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 10 cm |
| Breadth (in cm) | : 3 cm |
| Height (in cm) | : 10 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1100 |
| Common or Generic Name | Maa Durga Sitting on Lion Brass Idol |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Kreesto, India |
| Packer's Name and Address | Kreesto, G-283, Gazipur, Delhi |
| Marketer's name and Address | Kreesto, India |
| Importer's Name and Address | Kreesto, India, G-283, Gazipur, Delhi |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |