Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹15,890 |
|
₹14,690 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDaeynx #SMARTTV with wide-edge seeing offers quick and solid availability for gushing your most loved motion pictures, music and radio. Driven lighting guarantees a perfectly clear picture, and the customized home screen offers instinctive route to spare time. Effortlessly square flawed substance with this LED Daeynx SmartTV .
31.5 inch Smart TV , HD Ready, A+ grade Panel , Power Consumption <60 watts (in operation mode) RAM 1 GB , EMMC FLASH 8 GB
Key Feature | |
| Brand | : Daenyx |
| Model ID | : LE32H3S05 DX |
| Part Number | : 91020002 |
TV Specification | |
| Type | : LED |
| Display Size | : 32 inches(81.28 cm) |
| Screen Size Range | : 32 inch |
| Functionality | : Smart |
General Feature | |
| Battery Type | : AAA |
| Child Lock | : Yes |
| Launch Year | : 2017 |
| On/Off Timer | : yes |
| Other Internet Features | : Bluetooth |
| Sleep Timer | : YES |
| Display Resolution | : HD Ready |
Connectivity | |
| Analog TV Reception | : PAL/SECAM/NTSC |
| Built In Wi-Fi | : YES |
| Digital TV Reception | : YES |
| Ethernet (RJ45) | : YES |
| Mobile High-Definition Link | : YES |
| RF Capable | : YES |
| Wi-Fi Type | : 1T1R Wifi |
| Wireless Ready | : YES |
| USB Port | : 3 |
| HDMI Ports | : 3 |
| RF Connectivity Input | : Yes |
Video Features | |
| Brightness | : BRIGHTNESS : 280 Nits ,LED BAR: 2*7 2W, B Color Zone, 300mA |
| HD Technology & Resolution | : HD READY |
| Supported Video Formats | : AVI/ MP4/ MPEG-1/ MPEG-2/MPG/MKV/ MOV/ DAT/ VOB/ RM/ RMVB |
| View Angle | : 178 Degree |
Power | |
| Auto Power Off | : Yes |
| Power Consumption | : 60 W (Operational) |
Electronic Warranty | |
| Covered in Warranty | : PANEL, MAIN BOARD, SPEAKER,REMOTE HANDSET |
| Not Covered in Warranty | : CABINET |
| Warranty Service Type | : Warranty Available By Manufacturer |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.22990 |
| Common or Generic Name | LED HD READY SMART TV |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | DAENYX WareHouse Hoiesry Complex Noida Phase 2 |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |