Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹13,998 |
|
₹12,798 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Coolpad |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD, IPS |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2800 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, User Manual, Warranty Card |
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 168 g |
| Product Dimensions | 15.2 x 0.7 x 7.6 cm |
| Item model number | Exclusive9 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth |
| Connectivity technologies | GSM, (B2/B3/B8), WCDMA, 3G, (B1/B8), FDD, 4G LTE, (B3), TD, (B40), WiFi, WiFi Hotspot, Bluetooth, 3.5mm Headphone Jack, microUSB v2.0, GPS, FM Radio |
| Special features | Dual space, G-Sensor, Proximity&Light sensor, Gyro, E-Compass, Finger Print Sensor |
| Other camera features | 5 MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 170 Grams |
| Colour | Gold |
| Battery Power Rating | 2800 |
| Whats in the box | Handset, Battery, Travel Charger, USB Cable, Earphones, Protective Film, Protective Case, Quick Start Guide, Ejection Pin and Warranty Card |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |