Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,499 |
|
₹2,205 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFeatures: USB direct recording, Progressive scan, Zoom, Screen saver, Auto power off, Parental lock, Closed caption, Vocal On/Off, Power resume Video playback: DVD-ROM/DVD±R/DVD±RW, DivX playback, JPEG/MP3/WMA/MPEG 1/2 L2/MPEG4, Audio CD(CD-DA)/CD-R/CD-RW, Dual disc playback (DVD+CD), USB playback Audio Support: Dolby Digital Decoder Connectivity: Component video out, Composite video out, Analog audio 2ch output, Co-axial audio out USB direct recording Warranty information: 1 year warranty from date of purchase he Lg Dp546 Dvd Player Allows You To Enjoy Multi Format Jpeg, Mp3 And Divx Files. It Plays Video And Audio Directly From The Usb And Allows You To Record Audio Cd To Usb In Mp3 Format. Progressive Scan Output Scans Individual Picture Lines In Sequence Rather Than Alternately, Maximising The Clarity Of Digital Images And Bringing New Realism To Your Dvd Viewing Experience. Power Resume Helps You Start The Movie From Where You Had Left In Case Of Any Interruption Like Power Cut. The Lg Dp546 Dvd Player Comes With 5.1 Channel Output Audio Channel And Component Video Output. It Can Play Cd, Vcd, Mp3 And Divx Disc Formats And Comes With Parental Viewing Control. The Dvd Player Also Features Usb Port And Zoom In Function. The Usb 2.0 High Speed Port Enables You To Watch Movies And Other Videos From A Flash Drive. The Component Video Out, Composite Video Out And Co-axial Audio Out Enable You To Connect This Lg Dvd Player To External Speakers Or Even A Home Theatre System For A Superior Sound Experience.
Playable Disc Types | |
| DVD | : DVD, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, SVCD, VCD |
| CD | : Audio CD, MP3, WMA |
| USB Ports | : USB Flash Drive |
| Other Playable Disc Types | : Aux,FM/AM |
Power | |
| Power Supply | : 110 - 240 V |
| Power Consumption | : 0.5 W |
Video Playback | |
| Playback Formats | : DivX Plus HD, MPEG1, MPEG2, XviD, H.264, MPEG4 |
| Enhancement | : Progressive Scan |
Audio Features | |
| Digital to Analog Audio Converter | : 12 bit, 108 MHz |
| Sound System | : Dolby Digital |
| Frequency Response | : 20 - 20000 Hz |
| Dynamic Range | : 80 dB |
| Distortion and Noise | : 70 dB |
Audio Playback | |
| Decoding Formats | : AAC, MP3, PCM, WAV, WMA |
| MP3 Bit Rates | : 32 - 320 kbps |
Connectivity | |
| USB | : 1 (Side) |
Dimensions | |
| W x H x D | : 10.1X3.8x1.3cm |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |