Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,299 |
|
₹3,792 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Asus |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Model | |
| Model Name | : Zenfone Max |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Parts & Labour, Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 3 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger, Data Cable, User Manual |
Make friends with this Asus ZenFone Max and experience ultimate energy! Powered by a mammoth 5000 mAh battery, this phone holds charge for up to 38 days so that you can do more online, watch longer videos, and talk as much as you want.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9999 |
| Common or Generic Name | Zenfone Max |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Asus India Limited |
| Packer's Name and Address | Asus India Limited |
| Marketer's name and Address | Asus India Limited |
| Importer's Name and Address | Asus India Limited |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |