Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹799 |
|
₹705 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CGod Idols3
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
and divine bliss one need to visit a hanuman temple on Saturday.
Lord Hanuman is a strict bachelor with great devotion to the lord sri Ram. He is considered as a chiranjeevi which means an immortal and also omni present. He is also called anjani putra as his mother was anjani. It is said that he was blessed with hanuman due to her devotion to lord Shiva. How to worship lord hanuman It is said that he is available at all time where is there is bhajan of lord Sri ram is going on. Some also consider hanuman lives in Himalayas. To experience his ephemeral presence
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Hanuman |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Brass |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Gold |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 5 cm |
| Breadth (in cm) | : 3 cm |
| Height (in cm) | : 7 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) Phone No. 0172-2575843 / 9417895843 |
| Packer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) Phone No. 0172-2575843 / 9417895843 |
| Marketer's name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) Phone No. 0172-2575843 / 9417895843 |
| Importer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) Phone No. 0172-2575843 / 9417895843 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |