Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹106,600 |
|
₹106,400 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Apple |
Display Mobile | |
| Display Type | : Retina Display |
| Display Size | : 5.8 inches(14.73 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : iOS |
| OS Name | : Apple iOS |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : NA |
| Expandable Storage | : Na |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 12 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3050 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : No |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset |
Four new textured matt glass finishes and stainless-steel design. Featuring a 14.73cm (5.8) Super Retina XDR display, the iPhone 11 Pro is as beautiful as it gets. The IP68 rating ensures that is water-resistant up to 4 meters for 30 minutes.
The iPhone 11 Pro features Triple 12 MP Ultra Wide (13mm), Wide (26mm) and Telephoto (52mm) cameras. The Ultra wide camera provides 120° field of view, letting you capture four times more scene, and the wide camera provides 100% Focus Pixels and Optical image stabilisation and the telephoto camera comes with an f/2.0 aperture and 2x optical zoom.
Shoot 4K video with an extended dynamic range at 60 fps. Capture four times more scene. And edit with new tools like rotate, crop and filters.
From dimly lit restaurants to sunsets on the beach, the new Night mode delivers natural low-light shots - automatically.
The fastest chip in a smartphone - A13 Bionic chip with Neural Engine. Fast-charge capable with the included 18 W adapter, the iPhone 11 Pro provides all-day battery life.
Face ID is one of the most secure facial authentication methods in a smartphone. And it doesn’t store or share your photo. Because with the iPhone, your privacy comes first.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.106600 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |