Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹325 |
|
₹287 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreMicronutrients are elements which are necessary in less amount for the actual development and growth of plants, as they regulate the metabolic processes essential for their actual growth. Lack of micronutrients may lead to decrease the production. Ampoxcilin is chelated multi micronutrient and it is the perfect complement to NPK fertilizer. It is useful for prophylactic and curative treatment of micro nutrient deficiencies in intensive crop and field crops. The formulation of these products takes into amount the subsequent combinations with fertilizers occurring in Imperganation and foliar applications.This prevents precipitation, therefore avoiding clogging the irrigation system and atomizers. Homogeneous free flowing microgranules rapidly and completely soluble in water. Ensures rapid uptake and protection from premature fixation.
Key Feature | |
| Brand | : Others |
Fertilizers Specifications | |
| Organic | : No |
Soil Specifications | |
| Soil Type | : NPK Mixture |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Other |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 20 cm |
| Breadth (in cm) | : 20 cm |
| Height (in cm) | : 3 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.325 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |